تبلیغات
ریاضی مهربان (آموزش ریاضی)

قالب وبلاگ


ریاضی مهربان (آموزش ریاضی)
نظر سنجی
آیا با سیستم 6 - 3 - 3 آموزش و پرورش و اضافه شدن ششم ابتدایی به دوره ابتدایی موافقید ؟؟؟



طرح درس در ادامه مطلب

طرح درس: شناخت مقسوم علیه های یك عدد و شناخت عدد اول

مشخصات كلی

نام درس : ریاضی       پایه : اول       دوره : راهنمائی        زمان : 45 دقیقه      

 مدل كلاس :    گروهی                                                                                                      صفحه 11  الی 14 

اهداف كلی و رفتاری درس

هدف كلی

شناخت مقسوم علیه های یك عدد و شناخت عدد اول

هدفهای رفتاری

الف ) حیطه شناختی :

 1- مجموعه مقسوم علیه های یك عدد را مشخص كنند .

2- عدد اول را تعریف كنند .

 3- عدد اول را از اعداد غیر اول تشخیص بدهند .

4- مقسوم علیه های اول هر عدد را بتوانند مشخص نمایند .

ب) حیطه عاطفی : با استفاده از بخش پذیری بتوانند مقسوم علیه های یك عدد را نوشته و نسبت به تقسیم اعداد اظهار علاقه بنمایند .

ج) حیطه ی روانی – حركتی : مقسوم علیه های هر عدد را بتوانند تعیین كنند .

روش یا روش  های تدریس

طرح تدریس اعضای تیم و جدول طرز تلقی .

 

رسانه ها و وسایل كمك آموزشی

تابلو گچ رنگی – كارت – پازل – جورچین

 

تعیین رفتار های ورودی فراگیران

الف ) دانش : دانش آموز بفهمد كه بخش پذیری در تعیین مقسوم علیه های یك عدد موثر است .

ب) نگرش : دانش آموز می تواند بفهمد كه اگر در تقسیم باقیمانده صفر شد ، آنگاه مقسوم علیه بخش پذیر است .

ج) توانش : دانش آموز می تواند تقسیم كند و بخش پذیری بودن یا نبودن را بیان كند .

 

فعالیت ها و مقدمات قبل از تدریس

1- نوشتن نام خدا و تاریخ بر روی تابلو .      2- سلام و احوالپرسی و نكته یا حدیث اخلاقی و ….

3- دقت در وضع روحی و جسمی فراگیران و شرایط فیزیكی كلاس .

4- حضور و غیاب . 5- توجه به مناسبتهای هفته .   6- بررسی تكالیف و رفع اشكال و …

 

ارزشیابی تشخیصی

1- عدد 72 بر كدام یك از اعداد طبیعی یك رقمی بخش پذیر است .

2- از بین كارت ها ، اعدادی را كه بر 5 بخش پذیر هستند جدا كنید .

 

 

 

 

فعالیت مربوط به روشهای ایجاد انگیزه ( آماده سازی )

با بردن ظروف یك لیتری ، دو لیتری ، نه لیتری ، …… دوازده لیتری  می خواهیم ببینیم با كدام یك از این ظروف می توان یك ظرف 12 لیتری را پر از آب كرد .

زمان

4 دقیقه

ارائه درس جدید

فعالیت مدیر یادگیری

فعالیت فراگیران

23 دقیقه

تهیه و ساخت وسایل و ابزار مورد نیاز و توزیع بین دانش آموزان .

نظارت بر كیفیت كار تیم .

هدایت و جهت دادن به اهداف تیم .

گروه بندی دانش آموزان با استفاده از پازل .

شماره بندی دانش آموزان .

تهیه و توزیع سئوالات میان تیم ها .

تنظیم جدل طرز تلقی و رسم آن روی تابلوی كلاس .

دانش آموزان ابتدا به سئوالاتی كه در رابطه با ارزشیابی تشخیصی پرسیده می شود ، جواب دهند .

پس از تیم بندی شدن و دادن شماره به هر تیم شن های مربوط به خود را مرور می كنند .

بعد از آن افراد به گروههای خود برگردند و هر نفر مطلب مربوط به خود را برای دیگران بیان تا درس به طور كامل برای تمام افراد گروه بیان شود .

دادن سئوالاتی به وسیله مدیر یادگیری به دانش آموزان ، به طوری كه هر دانش آموز به طور انفرادی به سئوالات پاسخ دهد .

بررسی جواب ها توسط اعضای تیم و رفع اشكال و تكمیل جدول طرز تلقی .

 

جمع بندی

و نتیجه گیری

برای اطمینان از تحقیق هدف ما از دانش آموزان می خواهیم كار در كلاس صفحه ی 13 را حل نموده و ضمن نظارت بر كار آنها اشكالات احتمالی را بر طرف نمائیم .

 

5 دقیقه

ارزشیابی تكوینی

از دانش آموزان می خواهیم كه عددی را مثال بزنید كه یك مقسوم علیه اول عددی را مثال بزنید كه دو مقسوم علیه اول ، عددی را مثال بزنید كه سه مقسوم علیه اول و عددی را مثال بزنید كه چهار مقسوم علیه اول داشته باشد و مقسوم علیه های آن را بنویسند .

4 دقیقه

تعیین تكلیف

كار در كلاس ص 15 و ص 16 را در منزل حل نموده و با روش تجزیه مقسوم علیه های اول یك عدد را بدست آورند تا برای رسم نمودار مقسوم علیه های یك عدد آمادگی پیدا كنند .

3 دقیقه




طبقه بندی: اول راهنمایی، طرح درس،
[ یکشنبه 17 مهر 1390 ] [ 05:46 ب.ظ ] [ عبداللهی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

.





Powered by WebGozar